Budżet 5000 złotych to całkiem sporo jak na zakup laptopa. Owszem, wciąż za mało, żeby kupować najdroższe modele, ale ponad 90% użytkowników z powodzeniem może dokonać zakupu sprzętu, który będzie dobry nie tylko w chwili zamówienia, ale też po 2, 3 czy nawet po 5 latach. A to ważne, bo bardzo często będzie to laptop do 5000 zł, który będzie na siebie pracował. Jednak na co dokładnie można liczyć, a na co trzeba zwrócić uwagę, jak wybrać najlepszy laptop do 5000 zł?

Laptop do 5000 zł – nie ma jednej drogi

Wybór laptopa do 2000 złotych jest prosty, ale mając budżet na poziomie 5000 zł, trzeba się do zakupu lepiej przygotować. Komputery przenośne w tej cenie bardzo często nie są już tak uniwersalne, jak mogłoby się wydawać – są budowane z myślą o realizacji bardzo konkretnych zadań, a to sprawia, że wszystkie ich wady stają się równie widoczne, co zalety.

Jest jednak jedno „ale” – wydając 5000 złotych na laptopa, w wielu sklepach można dokonać pewnych zmian w fabrycznej konfiguracji, np. zamienić system Windows Home na Pro, wziąć większy dysk SSD albo skonfigurować komputer tak, aby miał więcej RAM-u, niż jego podstawowa wersja. Umiejętnie posługując się tymi opcjami, można stworzyć zindywidualizowany sprzęt, który będzie spełniał bardzo specyficzne oczekiwania.

Punkt wyjścia: czego można spodziewać się w laptopach do 5000 zł?

Laptopy do 5000 złotych to są już najczęściej stosunkowo mocne konstrukcje – nie dotyczy to jedynie jakości użytych podzespołów, ale również samej obudowy, która wykonywana jest staranniej i z lepszej jakości materiałów niż w tańszych laptopach. To tylko pozornie kwestia drugorzędna – kupując sprzęt na parę lat, warto mieć pewność, że fizycznie będzie on w stanie tyle przetrwać. Co będzie kryło się wewnątrz obudowy?

  • Pamięć RAM: 8 GB to absolutne minimum, ale znalezienie laptopów z 12, a raczej częściej 16 GB nie będzie trudne (16 łatwo składa się z 2 kości po 8, 12 to więcej kombinowania, więc pojawia się rzadziej). Mało tego, w wielu modelach będzie zainstalowana pojedyncza kość 16 GB z opcją dołożenia drugiej takiej samej, a to już propozycja upgrade’u, którą trudno odrzucić.
  • Dysk: tutaj możliwości są różne. Wariant podstawowy to SSD 256 GB, ale dostępne są też inne możliwości: HDD 1000 GB, SSD 256+ HDD 1000 GB albo SSD 512 GB. Tutaj warto kierować się własnymi potrzebami, bo przestrzeń dyskowa nie zawsze jest najważniejsza, a i zamiana HDD na SSD nie w każdym przypadku będzie priorytetem.
  • Grafika: praktycznie zawsze będą to układy dedykowane, natomiast w zależności od przyjętej koncepcji konstrukcyjnej mogą to być albo karty o umiarkowanej wydajności, które są jednak bardzo oszczędne, albo prawdziwe gamingowe molochy, w przypadku których zapotrzebowanie na energię w ogóle nie jest brane pod uwagę jako kryterium wyboru.
  • Procesory: wbrew pozorom tutaj akurat różnorodność nie jest duża. Dominują AMD Ryzen serii 5 lub 7, a poza tym Intel Core i5, które wciąż świetnie się spisują dzięki swoim kolejnym generacjom. i7 raczej nie cieszy się wielkim wzięciem.
  • Wielkość matrycy może być naprawdę bardzo dowolna. Są 14-calowe laptopy, są 15,6, są też 17-calowe. Niektóre mają matryce dotykowe, jest sporo konstrukcji typu laptop 2w1, są z matrycami matowymi i błyszczącymi: pod tym względem ograniczenia są chyba najmniejsze.

Warto dodać, że zwykle laptopy do 5000 złotych są już zaopatrzone w naprawdę dobrej klasy pojemne akumulatory – to, na ile one wystarczą, to kwestia otwarta, ponieważ zależy to od tego, jakie podzespoły są zainstalowane i z jakim obciążeniem pracują, natomiast potencjał jest spory.

Warto też w tym momencie dodać, że czasem zakup dobrego laptopa za 5000 złotych może wydawać się trochę przestrzelony – jeśli na przykład chodzi o uniwersalny laptop do domu. To prawda, że na chwilę obecną jego parametry mogą wydawać się niepotrzebnie wysokie. Warto jednak pamiętać, że taka konstrukcja wytrzyma z powodzeniem próbę czasu – prawdopodobnie jest to opłacalne, by kupić laptopa za 5000 złotych, który bez większych przebojów wytrzyma 5 lat, a często urządzenia tej klasy dają radę i po 10, zamiast co dwa lata szukać kolejnego modelu po 2000-3000 złotych.

Laptopy za 5000 zł – specjalizacja nie podlega dyskusji

W niższych segmentach cenowych nawet najlepsze laptopy są tworzone na kanwie dość uniwersalnych podzespołów: mają robić wszystko, ale tak naprawdę w żadnej dziedzinie nie będą idealne. To dobre rozwiązanie w segmencie budżetowym, natomiast 5000 to już kwota, w której dobiera się sprzęt specyficznie do własnych potrzeb. To oznacza, że winduje się znaczenie jednych parametrów kosztem innych, które w danej branży nie mają tak dużego znaczenia.

Gamingowy laptop do 5000 zł

Twierdzenie, że nie ma dobrych laptopów gamingowych, daje się obronić w przedziale do 2-3 tysięcy złotych, gdzie faktycznie sprzęt jest za słaby na wiele nowszych tytułów. W przypadku budżetu 5000 złotych są już jednak całkiem spore możliwości. Po pierwsze, będzie miał znaczenie układ graficzny. Tym, co może zaspokoić potrzeby graczy, jest na przykład NVIDIA GeForce GTX 1650 MAX-Q albo któryś z nowszych modeli serii Ti. Nie będzie problemem znalezienie takich modeli, których matryce odświeżane są 120 razy na sekundę, a i 144 Hz są w zasięgu. Poza tym procesory Ryzen 7 i – co równie ważne – wydajne systemy chłodzenia. To wszystko mieści się w przedziale laptopa do 5000 złotych, podobnie jak konfiguracje 256 SSD + 1000 HDD, dzięki czemu można z powodzeniem pobrać wiele nowszych tytułów.

Ranking Gamingowy laptop do 5000 zł Producent Cena
1Lenovo Legion 5 (82B1006UPB)LenovoAktualna Cena
2MSI Thin GF65 10UE-051XPLMSIAktualna Cena
3Acer Nitro 5 (NH.Q7QEP.001)AcerAktualna Cena
4Asus ROG Strix G15 G512LI-HN058AsusAktualna Cena
5Dell Inspiron G3 3500 (3500-4114)DellAktualna Cena
Gamingowy laptop do 5000 zł

Gamingowy laptop do 5000 zł Lenovo Legion 5 (82B1006UPB)

➾Szczegóły TOP1: Lenovo Legion 5 (82B1006UPB)

Wady – przede wszystkim wielkie zapotrzebowanie na energię. To nieuniknione, jeśli pakuje się do laptopa 8-rdzeniowe procesory i bardzo duże karty graficzne, a do tego wypada dodać jeszcze matrycę nie mniejszą niż 15,6 cala, a najlepiej 17. To ciężkie konstrukcje, które mieszczą tak naprawdę bardzo dużą baterię, ale ze względu na planowany sposób eksploatacji i tak należy mieć zwykle kabel zasilający pod ręką.

Laptop do 5000 zł dla grafika

To może być największe wyzwanie, ponieważ w przypadku grafiki i renderów trudno jest wskazać, który obszar jest najmniej istotny. W większości przypadków nie podlega dyskusji konieczność posiadania dobrego laptopa o dużej matrycy, która zapewni odpowiedni komfort pracy. Z drugiej strony, zasobem, który jest najszybciej wyczerpywany w obróbce grafiki, są wątki procesora, więc tutaj zdecydowanie polecane są konstrukcje 8-rdzeniowe. Jeśli chodzi o RAM, to jest on ważny, ale przy wielu średnio złożonych projektach można sobie poradzić nawet przy 8 GB. W praktyce warto natomiast mieć zapas funkcjonalny. Paradoksalnie karta graficzna nie musi być najwyższym modelem gamingowym – tworzenie grafiki wymaga nieco innych zasobów, więc tutaj sprawdzają się linie specjalistyczne, choćby Iris, które są dość przystępne cenowo. W klasycznym benchmarku nie biją rekordów, ale też nie od tego są.

Ranking Laptop do 5000 zł dla grafika Producent Cena
1Apple MacBook Air (MGN63ZE)AppleAktualna Cena
2Apple MacBook Air (MGND3ZE)AppleAktualna Cena
3Apple MacBook Air (MGN93ZE)AppleAktualna Cena
4Apple MacBook Air (MGN73ZE)AppleAktualna Cena
5Apple MacBook Air (MVH42ZE)AppleAktualna Cena
Laptop do 5000 zł dla grafika

Laptop do 5000 zł dla grafika Apple MacBook Air (MGN63ZE)

➾Szczegóły TOP1: Apple MacBook Air (MGN63ZE)

Budżet 5000 złotych na idealny laptop dla grafika to nie jest mało, ale też będzie trzeba jednak szukać pewnych kompromisów. Wiele będzie oczywiście zależało od typu opracowywanych projektów, bo rendery 3D i projekty ulotek czy szablony prezentacji tworzy się zupełnie inaczej. Stąd też konieczność mocno zindywidualizowanego podejścia, a cechą wspólną wszystkich tego typu konstrukcji powinno być dobrze działające chłodzenie – który element by nie pracował, prawie zawsze będzie pracował na pełnych obrotach, więc tutaj trzeba naprawdę dobrze pomyślanej konstrukcji.

Laptop do 5000 zł dla programisty

Laptop dla programisty tylko z pozoru wybiera się łatwo. Problemy zaczynają się już przy podejmowaniu decyzji o wielkości matrycy. W teorii bowiem można użyć nawet 13 cali, ale nazwy klas w Javie i obsługa błędów w C# mieszczą się w całości dopiero na 17 calach. Generalnie spora ilość miejsca jest w tej branży przydatna, jeśli jednocześnie ma się otwartych kilka okien. Tu trzeba też wspomnieć o plusach matrycy matowej i obsłudze konkretnych wyjść do zewnętrznych monitorów – jakich, to już zależy od tego, co programista ma w swojej jaskini. Dysk zwykle nie musi być bardzo duży, za to powinien być szybki. Procesor też nie musi bić rekordów, za to dość duża ilość RAM-u jest bardzo mile widziana. Duże znaczenie będzie miała też ergonomia klawiatury.

Laptopy dla programistów nie muszą być demonami prędkości, za to powinny być niezawodne, fizycznie wytrzymałe i bardzo wygodne. Przy wyborze problemem często nie będą ograniczenia sprzętowe, tylko właśnie ergonomia – odpowiednie ułożenie klawiatury, konkretna wielkość i kąt ustawienia matrycy, dostępność dodatkowych gniazd. Mniejsze znaczenie z oczywistych powodów ma karta graficzna, ale też nie można jej całkowicie zaniedbać, szczególnie jeśli dobry laptop będzie podstawowym sprzętem.

Biznesowy laptop do 5000 zł

Najlepsze laptopy biznesowe i ultrabooki do 5000 złotych to naprawdę rozległa kategoria. Z technicznego punktu widzenia rzadko muszą one korzystać z najnowszej technologii – ważniejsza jest trwałość i niezawodność, co nie znaczy, że na szybkość nie zwraca się żadnej uwagi. Ryzen 5 lub Intel i5, 8 lub 16 GB RAM, pojemny dysk SSD – to wszystko ma znaczenie, ale często wcale nie tutaj leżą krytyczne kryteria doboru. Bardzo ważna będzie waga, stąd spora popularność modeli 14-calowych. Z drugiej strony, te zwykle nie mają klawiatury numerycznej, dlatego i 15,6 wciąż nie odeszły do lamusa. Sporo uwagi poświęca się jakości i materiałowi, z którego wykonana jest obudowa. Taki laptop często nie tylko jest często przenoszony z miejsca na miejsce, ale staje się też wizytówką właściciela, więc musi bez uszczerbku wytrzymać często ładnych kilka lat pracy.

Ranking Biznesowy laptop do 5000 zł Producent Cena
1Lenovo ThinkPad E580 (20KS001RPB)LenovoAktualna Cena
2Fujitsu LifeBook U7310 (U7310MC5GMPL)FujitsuAktualna Cena
3Fujitsu LifeBook U7310 (U7310MC5IMPL)FujitsuAktualna Cena
4Lenovo ThinkBook 15 G2 (20VG0007PB)LenovoAktualna Cena
5Toshiba Portege A30-E-161 (PSZ10E-0DW01KPL)ToshibaAktualna Cena
Biznesowy laptop do 5000 zł

Biznesowy laptop do 5000 zł Lenovo ThinkPad E580 (20KS001RPB)

➾Szczegóły TOP1: Lenovo ThinkPad E580 (20KS001RPB)

Jako laptop typowo mobilny, komputer biznesowy powinien mieć matrycę matową i naprawdę duży akumulator – najlepsze pracować mogą na wysokich obrotach nawet kilkanaście godzin i to w zasadzie jedyne rekordy, jakie są w stanie pobić. Szczegółowe kryteria będą oczywiście zależały od dominującego charakteru zadań: trochę inaczej wybiera się komputer do pracy z tabelami, a inaczej taki, który służy głównie jako narzędzie do wysyłania poczty, jeszcze inaczej „centrum kontaktowe” i tak dalej. W wielu przypadkach natomiast spora część budżetu idzie na zapewnienie niezawodności i trwałości, a nie maksymalny osiągów.

Podsumowanie

Wybór laptopów do 5000 złotych jest ogromny, co nie oznacza, że podjęcie decyzji jest łatwe. Kluczem do znalezienia idealnego laptopa jest poznanie własnych wymagań, bo ten sprzęt jest już często dość mocno wyspecjalizowany. Rzadko udaje się kupić maszynę o wyśrubowanych wszystkich parametrach technicznych, zresztą wtedy ucierpi i tak czas pracy na baterii. Najlepszy laptop do 5000 zł to więc taki, który idealnie wpasuje się w oczekiwania, a nie taki, który jest najgłośniej reklamowany.

Laptop do 5000 zł - Ranking 2021

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Laptop do 5000 zł, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Laptop do 5000 zł. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

Ranking Laptop do 5000 zł Producent Cena
1Asus TUF Gaming F17 FX706LI-H7036TAsusAktualna Cena
2Asus ZenBook 13 OLED (UX325EA-KG272T)AsusAktualna Cena
3Lenovo Legion 5 (82B1006UPB)LenovoAktualna Cena
4Apple MacBook Air (MGN63ZE)AppleAktualna Cena
5Dell Vostro 5301 (N1123VN5301EMEA01_2105)DellAktualna Cena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here