Laptopy o przekątnej 10 cali są stosunkowo nowym rodzajem produktów. Z uwagi na bardzo małe wymiary i niewielką wagę, mogą służyć one jako komputer, który mamy zawsze przy sobie w torbie lub plecaku. Sprawdźmy jaki laptop 10 cali wybrać, a na koniec aktualny ranking.

Laptop 10 cali – do czego?

Niewielkie laptopy sprawdzają się bardzo dobrze jako zapasowy sprzęt i uzupełnienie komputera stacjonarnego lub laptopa. Ich wydajność jest znacznie niższa niż standardowych laptopów, jednak wystarcza ona do takich zastosowań, jak przeglądanie stron WWW, oglądanie filmów lub korzystanie z portali społecznościowych. Małe laptopy są bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli szukamy komputera do zabrania w podróż, gdyż oferują długi czas działania na baterii. Laptopy mobilne pobierają mało energii, a także można je ładować za pomocą powerbanku. Przydatnym dodatkiem w przypadku laptopów tego rodzaju, jest dotykowy ekran.

Szczególną kategorią takich laptopów, są urządzenia z odłączanym ekranem lub z ekranem, który można obrócić o 360 stopni. Umożliwiają one korzystanie z laptopa jak z tabletu.

Niewielkie laptopy nie są dostosowane do pracy z zaawansowanymi aplikacjami oraz do gier komputerowych. Ich możliwości można znacznie zwiększyć, jeśli podłączymy dodatkowy monitor i klawiaturę.

Laptop 10 cali – jaki system operacyjny?

Najpopularniejszy system operacyjny w tanich, niewielkich laptopach to Windows w wersji 8.1 lub 10. Przed wyborem takiego komputera należy upewnić się, że system operacyjny nie będzie zbyt dużym obciążeniem, a jeśli parametry są niewystarczające, można zastanowić się nad wyborem innego oprogramowania. Windows 7 jest słabiej dopasowany do ekranów dotykowych, ale jego wymagania są znacznie niższe od nowszych wersji. Ciekawym wyborem jest także Windows Thin PC, dystrybucja Windows 7 stworzona specjalnie z myślą o słabszych komputerach.

Alternatywnym rozwiązaniem jest kupno notebooka bez systemu i samodzielne zainstalowanie na nim lekkiej dystrybucji Linuxa.

Laptopy z odpinanym ekranem mogą być wyposażone w system operacyjny Android. Można się spodziewać tego, że Android będzie coraz częściej pojawiał się na sprzęcie tego typu.

Osobna kategorię sprzętu stanowią Chromebooki wyposażone w Chrome OS. Ten system jest bardzo szybki, jednak oferuje włączenie jedynie aplikacji dostępnych w sieci, lub aplikacji Chrome.

Laptop 10 cali do 1000 zł

W cenie około 1000 zł, można znaleźć laptopy wyposażone w energooszczędne procesory o niskim taktowaniu. Dzięki temu, producent może wyeliminować z wnętrza urządzenia wentylator, przez co nie będzie ono generowało hałasu.

Posiadają one niewielką klawiaturę i aby zapewnić nam wygodę pisania, konieczne jest zwrócenie uwagi na jakość jej wykonania i rodzaj zastosowanego mechanizmu. Niewielka powierzchnia oznacza, że klawisze muszą mieć zmniejszone rozmiary. Producenci małych laptopów często idą na kompromis i stosują w swoim sprzęcie większą ilość klawiszy funkcyjnych, które można aktywować, dopiero po naciśnięciu klawisza fn. Wpływa to na zmniejszenie wygody pracy.

W części tanich modeli laptopów do 1000 zł, znajdziemy podświetlaną klawiaturę, która poprawia komfort pracy szczególnie w nocy.

Tańsze modele posiadają zwykle plastikową obudowę, a w niektórych, dobrych laptopach do 10 cali, można znaleźć obudowę metalową.

Rozdzielczość ekranu w niewielkich laptopach, to zwykle 1366 na 768 pikseli. O ile w przypadku laptopa 15 cali, taka rozdzielczość wychodzi z użycia z uwagi na spore rozmycie tekstu, o tyle, w mini-laptopach, jest ona wystarczająca.

Laptop 10 cali do 2000 zł

W cenie powyżej 1000 złotych, użytkownik ma do wyboru znacznie więcej interesujących laptopów. Są one wyposażone w dość mocne procesory, będące zwykle wersjami mobilnymi. Wybierając niewielki laptop tego typu, należy zwracać uwagę na matrycę – w warunkach pracy poza domem, najlepiej sprawdza się ekran o dużej rozdzielczości, pokryty matową powłoką. Ważną kwestią są też odpowiednie zawiasy – im będą one mocniejsze, tym lepiej. Niektóre laptopy posiadają zawiasy z cienkiego plastiku, które mają problem z utrzymaniem klapy w jednym miejscu.

Droższe, dobre laptopy 10 cali, są wyposażone także w większą ilość pamięci RAM – 8 GB powinno zapewnić stabilną pracę w 100% zastosowań.

Ważnym elementem wpływającym na wygodę pracy, jest odpowiednia wielkość płytki dotykowej. Jeśli jest ona zbyt mała, trudne jest precyzyjne manipulowanie kursorem. Przy zbyt dużej płytce, pojawia się problem z przypadkowym dotykaniem jej krawędzi, co także prowadzi do przeskakiwania kursora.

Laptopy wielkości 10 cali coraz częściej należą do klasy urządzeń 2 w 1 i oferują możliwość odpięcia ekranu i korzystania z niego jak z tabletu.

Laptop 10 cali - Ranking 2021

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Laptop 10 cali, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Laptop 10 cali. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

Ranking Laptop 10 cali Producent Cena

Tak nas odnaleziono:

  • laptop 10 cali
  • notebook 10 cali
  • laptopy 10 cali
  • laptop 10 calowy
  • laptop 10

Laptop 10 cali - Opinie i komentarze

  1. Nie jestem przekonany, czy 10-calowy laptop to trafiony produkt. W dobie poręcznych i coraz lepszych tabletów i smartphonów może okazać się, że przejdzie bez echa.

  2. Ja mam niestety mały problem – Laptop do 10 cali jest kompletnie nie przydatny, nawet w podróżach minimum to 13 cali. Jeśli ktos zastanawia się nad takim latopem to może znacznie lepiej jest rozważyć zakup tabletu + klawiatury?

    • Nie zgadzam się z Tobą. Wiadomo, że dla dużego mężczyzny taki laptop będzie malutki, ale dla kogoś o drobniejszym rozmiarze, będzie w sam raz. Ja mam dobry laptop 10 cali do podróży i szybkiego sprawdzania internetu w domu. Nie narzekam. Na pewno lepiej działa niż tablet i jest dla mnie wygodniejszy. Taki 13 to już do normalnej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here