Wielu użytkowników laptopów uważa, że problemy z ich działaniem, które pojawiają się po pewnym czasie od zakupu, wynikają z wolnego procesora lub małej ilości RAM. Z tego powodu kupują nowy komputer, który znów działa szybko tylko przez kilka miesięcy, a następnie znów zwalnia. Problem często wynika z tego, że dysk do laptopa jest w złym stanie – wystarczy wymienić ten jeden element, by znacznie przyśpieszyć działanie.

Wymiana dysku ożywi także stary laptop, który kiedyś spisałeś na straty. Dzięki wymianie dysku na większy i szybszy komputer będzie działał o wiele szybciej.

Dysk SSD do laptopa

To najlepszy wybór, jeśli zależy Ci na szybkości działania laptopa. Laptop wyposażony w dysk SSD działa wielokrotnie szybciej, co widać na przykład wtedy, gdy go włączamy. Znacznie szybciej otwierają się także programy, co docenią osoby pracujące na dużych plikach i w zaawansowanych aplikacjach.

Dyski SDD mają tylko 1 wadę – są znacznie droższe niż tradycyjne dyski HDD. Niektóre laptopy posiadają dwie kieszenie na dysk twardy (jedna jest zamiast odtwarzacza płyt DVD), co pozwala na użycie jednego dysku SSD i drugiego HDD z większą ilością danych.

Ranking Dysk SSD do laptopa Producent Cena
1Seagate BarraCuda Pro 1TB ST1000LM049SeagateAktualna Cena
2Toshiba L200 2TB HDWL120UZSVAToshibaAktualna Cena
3Western Digital BLUE 2TB WD20SPZXWestern DigitalAktualna Cena
4Western Digital WD10SPSXWestern DigitalAktualna Cena
5Western Digital Blue 1TB WD10SPZXWestern DigitalAktualna Cena
Dysk SSD do laptopa

Dysk SSD do laptopa Seagate BarraCuda Pro 1TB ST1000LM049

➾Szczegóły TOP1: Seagate BarraCuda Pro 1TB ST1000LM049

Systemowy dysk SSD nie powinien mieć mniej, niż 128 GB – pamiętaj, że będziesz trzymał na nim także programy. Dysk do laptopa SSD ma jeszcze więcej zalet – jest bardzo lekki, nie nagrzewa się tak bardzo jak zwykły dysk i pobiera mniej energii. Dysku SSd nie trzeba defragmentować (co jest zmorą w dyskach HDD), ich trwałość pozwala na zapisanie około 70 TB danych. Przy pracy biurowej dysk SSD będzie służył przez wiele lat.

Dyski SSD są bezgłośne, dlatego unikamy denerwującego „piszczenia”, które słychać przy niektórych, starych dyskach twardych. Największą zaletą jest to, że system operacyjny włącza się w ciągu kilku sekund, co jest znacznie lepszym wynikiem, niż przy dysku twardym HDD.

Dysk do laptopa 5400 czy 7200 RPM?

Dyski o szybkości 5400 RPM przechodzą pomału do lamusa – znacznie szybsze są dyski 7200 RPM, a ich cena jest na akceptowalnym poziomie nawet przy dużych pojemnościach. Dyski 5400 RPM działają powoli i mają długie czasy dostępu. Jeśli ktoś kupił nowego laptopa i ma problem z jego działaniem, może wynikać to właśnie z faktu, że producent zamontował w nim kiepski dysk twardy (na ten parametr nie zwraca się uwagi podczas zakupu).

Wolny dysk do laptopa sprawia, że gorzej one działają wszystkie programy i system operacyjny. Dyski twarde różnych producentów będą się różniły między sobą prędkością działania, kulturą pracy (hałas, wibracje) i trwałością. Niektóre serie dysków psuły się wyjątkowo szybko, dlatego, jeśli chcesz uniknąć utraty danych, przed zakupem dysku poczytaj recenzje.

Jedyną zaletą takiego dysku jest mniejsza ilość wibracji i ciepła, wydzielanego podczas pracy. Taki dysk nie będzie złym wyborem w tanim laptopie z oszczędnym procesorem.

Zarówno dyski 5400, jak i 7200 mają wszystkie wady dysków mechanicznych. Jeśli nie chcesz dysku, który może się zepsuć po pierwszym upadku laptopa (o co nie trudno), wybierz dysk SSD.

Dysk twardy do laptopa ATA czy SATA?

O tym, jaki dysk do laptopa wybrać decyduje rodzaj interface. Stare laptopy mają złącza ATA, oferujące znacznie mniejszą przepustowość. Ponieważ dyski na złącze ATA są trudno dostępne, sposobem na ożywienie starego laptopa może być dokupienie przejściówki ATA/SATA.

W takim razie zachodzi ryzyko, że nie zmieści się ona w obudowie. Podłączenie dysku SATA przez przejściówkę do starego komputera raczej nie spowoduje zwiększenia jego szybkości działania, gdyż powolna jest cała płyta główna. Komputery przenośne ze złączami ATA są dziś rzadkością, podobnie, jak dyski.

Dysk zewnętrzny do laptopa

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wymianę dysku twardego na nowy (masz dużo ważnych danych), a potrzebujesz więcej miejsca na dane, dobrym rozwiązaniem jest dokupienie dysku podpinanego do portu USB.

Dzięki niemu będziesz mógł przenosić duże ilości plików pomiędzy komputerami i przestaniesz się martwić o brak miejsca. Przenośne dyski twarde są coraz tańsze i mają coraz większe pojemności.

Wadą takiego rozwiązania jest to, fakt, że musisz ciągle pamiętać o tym, by zabrać dysk razem z laptopem. Korzystanie z komputera przenośnego, który ma dołączony dysk, jest znacznie mniej komfortowe. Na dysku przenośnym można zainstalować program, który stale archiwizuje dane i tworzy z nich kopię zapasową.

Podsumowanie

Wymiana dysku twardego na nowy znacznie przyśpieszy działanie każdego komputera, także laptopa. W 2015 roku najlepszym wyborem jest albo dysk HDD 7200 RMP, albo dysk SSD – jeśli zależy Ci przede wszystkim na prędkości działania komputera. Wielu użytkowników korzysta z dysku SSD jako dysku systemowego i dysku HDD lub zewnętrznego, jako miejsce do gromadzenia danych.

Osoby, które chcą mieć dostęp do dużej ilości danych na różnych komputerach, powinny wybrać dysk przenośny.

Dyski SSD nie są już nową technologią, dlatego ich ceny nie są już tak wysokie jak kiedyś. No i nadal można liczyć na to, że w ciągu kilku miesięcy znacznie spadną.

Jaki dysk do laptopa kupić? - Ranking 2021

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Jaki dysk do laptopa kupić?, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Jaki dysk do laptopa kupić?. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

Ranking Jaki dysk do laptopa kupić? Producent Cena
1Seagate BarraCuda 4TB ST4000LM024SeagateAktualna Cena
2Seagate BarraCuda Pro 1TB ST1000LM049SeagateAktualna Cena
3Toshiba L200 2TB HDWL120UZSVAToshibaAktualna Cena
4Western Digital BLUE 2TB WD20SPZXWestern DigitalAktualna Cena
5Western Digital WD10SPSXWestern DigitalAktualna Cena

Tak nas odnaleziono:

  • dysk do laptopa
  • jaki dysk do laptopa
  • jaki dysk ssd do laptopa
  • szybki dysk do laptopa
  • dysk ssd do laptopa

Jaki dysk do laptopa kupić? - Opinie i komentarze

  1. Zawsze była to dla mnie czarna magia. Dysk SATA, ATA. Nigdy nie wiedziałam o co chodzi 🙂 Musiał mi to dokładnie wytłumaczyć mój chłopak, wtedy mogłam się już rozeznać w temacie odpowiedniego dysku i w końcu wybrałam taki, który ożywił mój laptop. Wybrałam dysk 7200 i jestem zaskoczona. Laptop działa jeszcze lepiej niż działał i jest naprawdę szybki.

  2. Zawsze się zastanawiałam po co to wszystko wiedzieć. Ale poszłam do sklepu bo mój dysk padł i pan zadał mi tysiąc pytań, na które nie umiałam odpowiedzieć. No jednak warto się tym interesować. Ja kupiłam dysk z Toshiby (bo miałam taki komputer to wiedziałam, ze firma się sprawdzi), 7200 i jestem z niego zadowolona. Wybrałam wielkość, która dla mnie jest odpowiednia dlatego działa bez zarzutu.

  3. Jakiś czas temu musiałem wymienić dysk twardy w laptopie ponieważ stary się zepsuł. Żałuje że wtedy nie widziałem tego wpisu. Teraz szukam dysku zewnętrznego i ten artykuł będzie bardzo przydatny przy wyborze, dzięki! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here