Laptopy 2w1 weszły na rynek już dość dawno temu, ale nie osiągnęły takiej popularności, na jaką liczyli producenci. To jednak nie znaczy, że nie warto rozważyć ich zakupu – trzeba po prostu dobrze zrozumieć specyfikę tych urządzeń i nauczyć się wybierać odpowiednie do różnych zastosowań.

Laptop 2w1 – co to znaczy?

Pytanie wydaje się banalne – dobry laptop 2w1 to taki laptop, który można używać albo jak klasyczny komputer przenośny, albo jak tablet. I już tutaj pojawia się kilka nieścisłości, które wynikają z tego, że w praktyce laptopy 2w1 to klasa produktów, do której trafiają dwa typy sprzętu.

Laptopy hybrydowe (albo tablety hybrydowe)

To dość intuicyjna konstrukcja – laptop, od którego można odłączyć ekran (albo tablet, do którego dołącza się dolną obudowę z klawiaturą). To minimalistyczne, bardzo lekkie konstrukcje. Dziś jest ich na rynku stosunkowo niewiele. Wynika to przede wszystkim z faktu, że obsługa tabletu i laptopa mimo wszystko dość wyraźnie się różnią i trudno jest stworzyć środowisko graficzne, które będzie równie ergonomiczne w obsłudze przez dotyk, jak i w klasyczny sposób.

Laptopy konwertowalne

To lepiej znana klasa – takie laptopy, które po prostu składa się „w drugą stronę”. Do dyspozycji użytkownika jest zawsze większa bateria, nieco większa moc obliczeniowa – bo nie trzeba wszystkich podzespołów zmieścić tylko w połowie obudowy. Problemem może być natomiast większa waga i nie zawsze doskonały system składania, który bazuje na zawiasach, a te w tańszych modelach mogą nie spełniać oczekiwań co do trwałości. Oczywiście nadal pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia ergonomii takiego urządzenia.

Czy warto kupić laptop 2w1?

Najlepszy laptop/tablet 2w1 to dość specyficzne urządzenie, którego główną zaletą w każdym wydaniu ma być mobilność. Łatwo więc będzie odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy absolutnie nie warto kupować takiego sprzętu – wtedy, kiedy będzie wykorzystywany stacjonarnie albo przenoszony jedynie sporadycznie i to niedaleko. Owszem, nadal będzie miał wszystkie swoje zalety, ale to dość drogie urządzenia, a w podobnych przypadkach nie zawsze da się odczuć wszystkie korzyści, jakie zapewniają.

Poza tym trzeba podkreślić, że nawet bardzo dobry laptop 2w1 też ma pewne ograniczenia. Nie osiągnie imponującego czasu pracy na baterii przy intensywnym użytkowaniu, zdecydowanie nie zmieści się w klasie laptopa gamingowego z najwyższej półki, a w wielu konfiguracjach (to dotyczy głównie laptopów konwertowalnych) będzie się dość mocno grzał ze względu na brak technicznej możliwości skutecznej wentylacji.

To jednak nie oznacza, że tanie tablety czy laptopy 2w1 są bezużyteczne. Trzeba tylko zrozumieć, w jakich zastosowaniach ich zakup ma sens, a następnie dobrać urządzenie odpowiednio do swoich potrzeb, co też nie zawsze jest proste.

Laptop 2w1 z Androidem czy Windowsem?

W teorii na urządzeniach typu 2w1 można przy odrobinie samozaparcia postawić jeden z wielu dostępnych systemów operacyjnych, natomiast w fabrycznej konfiguracji można kupić albo tablet 2w1 z Androidem, albo – częściej – z Windowsem.

Laptop 2w1 z Androidem

Obecnie laptopy konwertowalne z Androidem to swego rodzaju egzotyka, jeśli mowa o urządzeniach choćby ze średniej półki albo rozwiązania typowo budżetowe. W przypadku tych ostatnich problemem nie będzie sam system operacyjny, tylko konfiguracja sprzętowa, która nie pozwoli na wiele. Owszem, Android przy odpowiednim ustawieniu jest w stanie zapewnić dostęp do wielu ciekawych funkcji i programów, ale już przynajmniej problemy ze zgodnością z urządzeniami pracującymi na innych systemach będą mogły tutaj sprawiać poważne problemy. Trudno będzie zresztą znaleźć oprogramowanie, które pozwoli w pełni przenieść funkcje, jakich oczekuje się od każdego laptopa, na sprzęt pracujący pod kontrolą Androida. Zwykle oznacza to konieczność pójścia na skróty w wielu zadaniach, co może być nieakceptowalne. Na koniec pozostaje jeszcze problem z aktualnością: jak w każdym segmencie budżetowym, do takich urządzeń trafiają już mocno wiekowe wersje Androida i raczej nie należy liczyć na ich aktualizację.

Laptop 2w1 z Windowsem

Tutaj różnorodność jest dość spora, choć cały czas mowa raczej o wyborze między wersjami Home a Pro. W zdecydowanej większości sprzętu będzie to już Windows 10, starsze można jeszcze znaleźć albo w sprzęcie z drugiej ręki, albo w jakichś zapomnianych leżakach magazynowych. W tym przypadku oczywiście odpadają problemy ze zgodnością, sam system jest już tak napisany, aby dało się go w sposób wygodny obsłużyć z poziomu panelu dotykowego. Kłopotem może być dobranie edycji systemu do swoich własnych oczekiwań – w przeciwieństwie do Androida, podstawowe funkcje nie są tu przesadnie łatwe w konfiguracji, więc różnica między Home a Pro może okazać się nie do przeskoczenia, a dla profesjonalistów często w grę będą wchodziły tylko urządzenia Microsoft Surface (Book lub Pro), a one z kolei są drogie i niezbyt elastyczne, jeśli chce się ich używać do prostszych zadań.

Sprzęt ma znaczenie

Wybór systemu operacyjnego jest oczywiście istotny, natomiast – szczególnie w tańszych, choć dobrych laptopach 2w1 – problemy mogą wynikać z konfiguracji sprzętowej. Warto po kolei zapoznać się kilkoma newralgicznymi punktami listy sprzętowej.

Karty graficzne

W najlepszych laptopach 2w1 można zainstalować gamingową GeForce 1050 lub nieco słabszą 940MX. To technicznie możliwe, ale ma dwa poważne następstwa: sprzęt tej klasy po przekonwertowaniu na tablet będzie się mocno grzał, co może ograniczać wydajność, a już z całą pewnością nie można tych układów graficznych nazwać energooszczędnymi. Na takie określenie zasługują z kolei Intel HD Graphics – o ograniczonych skądinąd możliwościach. Laptop 2w1 dla grafika lub inny do zastosowań biznesowych może mieć układ Intel Iris Graphics o większej wydajności, ale niekoniecznie dużej elastyczności.

Pamięć RAM

Pamięć RAM jest traktowana jako wyznacznik szybkości dla wielu procesów, ale biorąc pod uwagę, że podstawową grupą odbiorców tego typu sprzętu są użytkownicy biznesowi, paradoksalnie RAM-u właśnie często jest dość mało. 4 GB to podstawa, wiele dobrych laptopów 2w1 ma 8 GB, a pozycje 12+ to rzadkie maszyny.

Procesor

Kwestia procesora jest istotna, ponieważ to właśnie tutaj może zniknąć bez śladu spora ilość energii z baterii. Tak będzie w przypadku większości procesorów Intel Celeron i Pentium. Mniej energochłonne będą Intel Atom, ale ich osiągi są dalekie od doskonałości. Najkorzystniej wypadają pod tym względem procesory serii M, aczkolwiek jeśli ma to być sprzęt bardzo wydajny do zadań, w których wątki procesora muszą być rozwiązywane szybko, pozostaje szukać sprzętu z i5, i7 lub i9, przy czym pierwszy ze wspomnianych dziś już raczej nie będzie uznany za demona prędkości.

Dysk

Biorąc pod uwagę, że są to urządzenia przenośne, warto postawić na oszczędne, ciche, szybkie i odporne na uszkodzenia mechaniczne dyski SSD. Ich problemem będzie niewielka pojemność – może to poważnie utrudnić życie graczom, ale dla użytkowników biznesowych nawet 128 GB będzie starczało „z górką”.

Warto wspomnieć jeszcze o dwóch kwestiach. Pierwsza to porty: zwykle będzie ich niewiele, ponieważ dążąc do minimalizowania wymiarów, producenci muszą usunąć z płyty głównej część portów. I jasne – wielu osobom nie byłyby one potrzebne, ale kiedy w grę wchodzi wycięcie prawie wszystkich portów USB, sprawa robi się nieprzyjemna. Druga rzecz to bateria. W teorii im większa, tym lepiej, ale warto też pamiętać, że pojemne baterie są cięższe, a to już poważny problem w przypadku sprzętu mobilnego.

Najlepszy laptop 2w1: ile cali?

Wymiary zewnętrzne w przypadku dobrych laptopów 2w1 można w zasadzie pominąć: to wszystko są niewielkie urządzenia, a tym, co decyduje o ich mobilności, będzie przede wszystkim matryca.

Z jednej strony – im mniejsza, tym lepiej. Przy przekątnej 10,1 cala zapotrzebowanie na prąd jest wyraźnie mniejsze niż przy 14 czy 15 calach. Z drugiej strony – tak mały ekran zdecydowanie nie jest ergonomiczny na dłuższą metę w niektórych zastosowaniach. Z drugiej strony – duże matryce poza tym, że szybciej zużywają prąd, sprawiają też, że laptop traci na mobilności. Nawet biorąc pod uwagę, że to cały czas nieduże i lekkie urządzenia, zawsze łatwiej będzie przenieść choćby trochę mniejszą konstrukcję. To zatem pozostanie kwestia indywidualnej decyzji, ponieważ w sposób obiektywny nie można stwierdzić, jaka przekątna będzie najlepsza.

Warto natomiast przy okazji przypomnieć, że matryce mogą być błyszczące albo matowe. Tych ostatnich jest mniej i są droższe, ale zapewniają zdecydowanie wyższy komfort pracy w warunkach silnego oświetlenia i to już jest coś, co wiele osób zdecydowanie powinno wziąć pod uwagę.

Laptop 2w1: co i za ile można kupić?

Najtańsze i dobre laptopy 2w1 kosztują około 2000 złotych, za najdroższe trzeba zapłacić prawie 5 razy więcej. A czego można spodziewać się w poszczególnych segmentach cenowych? W zestawieniu nie zostały ujęte budżetowe konstrukcje z Androidem, które są coraz rzadziej dostępne poza znanym serwisem, w którym można kupić je prosto od chińskich producentów, a co do których budowy czy wydajności można mieć bardzo duże zastrzeżenia.

Tani laptop 2w1 do 3000 zł

To absolutnie podstawowe, ale funkcjonalne modele. Pojemność dysku zmieści się w przedziale 128-256 GB SSD. Niby niewiele, ale tak naprawdę wystarczy do podstawowych zastosowań. System operacyjny Windows 10 Home lub Pro, proste układy graficzne i procesory średniej klasy pozwolą na wydajną pracę, ale raczej bez bicia rekordów, jeśli chodzi o czas na akumulatorze. Pamięć RAM w większości modeli to tylko 4 GB – znów niewiele, ale do podstawowych zastosowań wystarczy.

Dobry laptop 2w1 do 5000 zł

W kolejnym segmencie w porównaniu z niższym zmienia się przede wszystkim ilość dostępnego RAM-u. Praktycznie zawsze będzie to 8 GB. Paradoksalnie w wielu modelach będzie zamontowany mniejszy dysk – 128 GB SSD. Z drugiej strony – większe akumulatory, wydajniejsze procesory i układy graficzne sprawią, że urządzenia z tego przedziału będą już bardzo efektywne. Tutaj też bez trudu uda się kupić laptop 2w1 z modemem LTE, co sprawi, że będzie to naprawdę mobilne urządzenie.

Potężny laptop 2w1 powyżej 5000 zł

Ten segment jest zdominowany przez Microsoft Surface (Book i Pro), ale pojawiają się też pojedyncze propozycje innych producentów. Ich wyróżnikiem są zawsze bardzo wydajne procesory i bardzo często potężne układy graficzne (co nie oznacza koniecznie kart dla graczy – bardzo często to raczej profesjonalny Iris). Dostępnego RAM-u jest często po 16 GB, ale dyski to też generalnie 256-512 GB a przewagą jednak tych mniejszych. Tutaj już możliwości są bardzo różne i wyraźnie widać podział na sprzęt typowo gamingowy i profesjonalny – w niższych klasach były to raczej mniej wyspecjalizowane, choć całkiem mocne maszyny.

Jeszcze raz: czy warto kupić laptop 2w1?

Czy można wydać mniej i kupić równie dobry tradycyjny laptop? Tak. Ale to tylko porównanie parametrów sprzętowych. Dobre laptopy 2w1 mają już z racji samej swojej konstrukcji pewną przewagę w segmencie prawdziwie przenośnych komputerów. Owszem, są droższe od klasycznego sprzętu o podobnych parametrach, ale są też mniejsze, lżejsze i nieco bardziej elastyczne jeśli chodzi o sam sposób używania. I tutaj leży ich największy atut – warto je kupić, jeśli naprawdę będą pracowały jako sprzęt mobilny i tylko w takim wypadku.

Laptop 2w1 - Ranking 2021

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Laptop 2w1, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Laptop 2w1. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

Ranking Laptop 2w1 Producent Cena
1Lenovo ThinkBook 14s YogaLenovoAktualna Cena
2Dell Inspiron 14 (5406-2881)DellAktualna Cena
3Microsoft Surface Pro 7 (VDV-00003)MicrosoftAktualna Cena
4Microsoft Surface Go (MHN-00004)MicrosoftAktualna Cena
5HP Spectre 13 x360 (8XL62EA)HPAktualna Cena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here